Kontroler podwójnego połączenia torów

Dodatek scenery, niewidoczny w maszyniście, stanowiący moją odpowiedź na problemy z takim oto układem torowym:

Standardowo, jeśli wszystkie rozjazdy są ustawione na wprost – nie ma kolizji, nie ma problemu. Także, jeśli tylko jedna para (R1+R3 albo R2+R4) są ustawione na bok – także nie ma problemu, bo drugi przebieg jest wykluczony położeniami rozjazdów. Natomiast po ustawieniu wszystkich rozjazdów na bok pojawia się problem, bo gra nie widzi skrzyżowania torów, drogę ma wolną, więc można jechać jednocześnie po połączeniu na krzyż dwoma pociągami, które „przenikną” się w miejscu przecięcia. Bez sensu, jak to w trainzach często bywa.

Powstał więc dodatek, który uzależnia od siebie pary rozjazdów w ten sposób, że przynajmniej jedna para musi być ustawiona na wprost. Czyli mając np R1 i R3 na bok, R2 i R4 będą na wprost (co wykluczy jazdę „na przenikanie” i spowoduje brak wolnej drogi). Przełożenie R2 albo R4 na bok, automatycznie ustawi R1 i R3 na wprost. Oczywiście opcja „wszystkie na wprost” jest możliwa.

Użycie i konfiguracja jest banalna, stawiamy i podajemy cztery rozjazdy wchodzące w skład połączenia. Ważna jest kolejność, podajemy je według numeracji na pokazanym screenie, w samym oknie właściwości jest też ściąga:

I to wszystko.


Pobierz/download