SOS – System Oświetlenia Stacji (niby modułowy)

Za namową Żółwia powstał system sterowania lampami oświetleniowymi. Pierwotnie miało dać się „zapalać zdalnie”, ale – jak to u mnie bywa – wyszedł z tego całkiem poważny system 🙂 Ale jakby co – to Żówia się proszę czepiać 🙂

System składa się ze sterownika (skrzynki, rozdzielni) i oczywiście z lamp. W samym packu jest tylko sterownik i jedna lampa, tzw. przeciwmgłowa – dla umożliwienia testów. Docelowo ze sterownikiem mają współpracować lampy Grabasha modernizowane przez Fatysa – te będą miały dodatkowe opcje, które opiszę przy okazji ich publikacji. Dodam tylko, że pierwsze testy już się odbyły i wszystko gra.

Uwaga: system umożliwia ustawienie kilku(nastu) sterowników na jednej mapie i kontrolowania przez nie tylko przypisanych lamp. Zrobione jest to poprzez odpowiednie nazywanie dodatków. Zasada identyczna jak w systemie przejazdowym, w skrócie: nazwy lamp podlegających muszą zawierać z nazwie nazwę kontrolera. Więc jeśli nazwiemy kontroler: sterownik1, to podległe mu lampy muszą mieć nazwy w stylu sterownik1a, sterownik1b, sterownik1_1, sterownikzzz. Czyli początek nazwy lampy ma być identyczny jak jej kontrolera.

Sam sterownik może kontrolować do 10 „obwodów” niezależnie – oczywiście obwód 1 w jednym kontrolerze to co innego niż obwód 1 w innym – po to są nazwy. Czyli jak w prawdziwej rozdzielni – włączenie obwodu nr 1 włącza lampy podłączone do niego, obwód 2 – podłączone do dwójki itd, oczywiście każdy obwód jest niezależny. Aby to osiągnąć, należy poustawiać odpowiednie opcje w lampie:

Mamy wyświetlacz i cztery przyciski 🙂

Każda lampa ma cztery tryby pracy, ustawiane klawiszami „góra-dół”:

Auto: lampa działa jak lampa – czyli zapala się o zmroku, gaśnie rano – bez żadnego sterowania. Ten tryb ustawiony jest domyślnie po ustawieniu lampy, więc jeśli gdzieś mamy potrzebę użycia lamp bez sterowania – też się da. To samo dotyczy się lamp Fatysa ustawionych przed wgraniem update’u – nie trzeba nic zmieniać, lampy same będą się dalej zapalały i gasły.

Off – czyli zawsze wygaszona.

On – czyli zawsze zapalona.

Ctrl (controller), czyli tryb sterowania „zdalnego” z rozdzielni. W tym trybie aktywne są przyciski „lewo-prawo”, pozwalające wybrać „kanał”, czy też „obwód” w sterowniku, na który będzie reagować lampa. Na screenie mamy ustawiony kanał 0 (numeracja leci od 0 do 9), więc manipulacja przełącznikiem obwodu 0 będzie zapalać i gasić tę lampę. Proste.

Sam kontroler to zwykła szafka elektryczna ogólnokolejowa, która posiada menu:

Jak widać, mamy 10 obwodów, każdy z przełącznikiem. Z opcji ustawianych przez usera jest tylko nazwa. W Maszyniście dostępne jest identyczne okno. Sterowanie polega na klikaniu w przełączniki – jeśli mamy poprawnie poustawiane lampy – to będą zapalały się i gasły na odpowiednich obwodach.

Jak widać na screenie niżej – stan lamp odpowiada poszczególnym przełącznikom w kontrolerze, znaczy się działa.

Autorem modelu lampy jest kolega Korzeń, na Auranie znany jako Bartoszko, szafka moja, zdjęcia na tex dał Żółwik. Lampa używa wbudowanej w grę corony białej.

Kuid table:
kuid username
kuid:263713:40100 RB Lamps-kontroler lamp
kuid:394491:23009 Knw: lampa przeciwmglowa

Pobierz plik / download file: